Jak si vytvořit skvělou dřevěnou polici na zeď

Přemýšlíte, jak doplnit svůj interiér o praktický a dekorativní prvek? Dřevěné police na zeď jsou skvělým řešením, jak využít volný prostor a zároveň dodat místnosti příjemnou atmosféru. Pokud vám chybí nápady na to, jak si takovou polici vytvořit, nezoufejte. V následujícím článku se dozvíte, jak na to a jak vytvořit skvělý kousek nábytku, který zaujme nejen svou praktičností, ale i krásným designem.

Zvolte vhodný materiál pro vaši polici

Výběr materiálu pro vaši dřevěnou polici závisí na mnoha faktorech. Především byste měli zvážit, jaký styl má váš interiér a jak bude police vypadat v kombinaci s ostatním nábytkem.

Dalším faktorem, který by měl mít vliv na váš výběr, je účel polic. Bude sloužit jako úložný prostor pro knihy, dekorace, květiny nebo něco jiného? Pokud zvolíte měkké dřevo, jako je borovice nebo smrk, police bude více poddajná a snadno se deformuje. Tvrdé dřevo, jako je dub nebo buk, je na druhé straně mnohem odolnější a bude vhodnější pro náročnější úkoly.

Při výběru materiálu nezapomeňte také na to, že jej musíte dokonale ošetřit. V opačném případě může dojít k poškození dřeva vlivem vlhkosti a tím pádem i celkovému poškození police. Nejlepší variantou je tedy dřevo ošetřit nátěrem nebo olejem a zároveň je ochránit sprejem proti vlhkosti.

Zaměřte se na design police

Když už máte všechny parametry pro výběr dřeva, můžete se konečně zaměřit na design vaší police. Nebojte se experimentovat a vytvořit něco jedinečného. Dřevěnou polici můžete vyrobit v různých velikostech, rarech, barvách a tvarech. Můžete ji doplnit o dekorační prvky, jako jsou háčky na zavěšení tašek nebo kapesníků nebo umístění svíček.

Sluší se vám klasický styl, vintage nebo moderní? V závislosti na tom můžete zvolit i konkrétní dekorace. Ve vintage stylu se budou krásně vyjímat vintage kabelkové kličky, do moderního interiéru zase minimalistické designové police s propracovanými prostorami.

Vytvořte si svůj vlastní plán

Když už víte, jakou polici chcete vytvořit, zapište si plán na papír. Měli byste vědět, jaké rozměry má polic a jaké má přesně úkoly. Pokud polic plánujete mít ve větších rozměrech, musíte vyřešit i otázku jeho uložení na zdi. Také by měla být police dostatečně stabilní, aby nepadla zdi nebo nedošlo ke zranění.

Celý projekt se vyplatí podrobně promyslet a použít předem připravený nákres, který vám pomůže snadno a rychle vyrobit polici i se stěnovým uchycením dle vašeho plánu. Pamatujte i na to, aby byla polička dostatečně plochá a aby nespadnul i větší objem věcí umístěných na ní.

Závěrečné úpravy a instalace polic

Závěrečnou fází je samotná instalace polic na zeď. Měli byste zvolit kvalitní a silné hmoždinky na stěnu, aby se police neposouvají a nepadají. Pokud vám jde o vizuální dojem, můžete zvolit speciální závěsy nebo kování, které se snadno zapojí do interiéru.

Nezapomeňte také na konečné úpravy polic, kdy byste měli zakrýt možné šrouby nebo nerovnoměrné okraje dřeva. Abyste skříň skvěle doplnili do svého interiéru, můžete jí doplnit i několika dekoračními prvky, jako je malování, třeba na nástěnných panelech, barevné úpravy, dekorační kameny nebo textil.

Je to maximalizace vašeho úložného prostoru a estetického vzhledu interiéru. S dřevěnými policemi nebudete mít nikdy nuda, protože je můžete kdykoli přizpůsobit své náladě nebo nabité sezóně.

Na našich stránkách knize-kinsky.cz najdete více než dostatek inspirace na to, jak si můžete vytvořit krásné police na zeď. Mrkněte tam pro další tipy a nechte se inspirovat pro svůj vlastní nábytok.